Kanada Öğrenci Konaklaması

Konaklama maliyeti aylık ortalama 400 Kanada doları ve 1200 Kanada doları arasında değişir.

Aile Yanı Konaklama

Kaliteli ve sorumluluk sahibi dil okullarında tüm aileler, yüz yüze yapılan mülakatlar sonucunda seçilir. Seçilen  ailelerin  misafirlerini  rahat  ettirecek  konfor  ve  düzene  sahip  olmalarına,  düzenli  ve  mutlu  bir aile yaşantısı sürmelerine, misafir öğrencinin kalacağı odaların havalandırma ve ısıtmasının kabul edilebilir standartlarda olmasına dikkat edilmektedir. Aile yanı konaklamada size bir anahtar verilir, bu şekilde istediğiniz saatte eve giriş çıkış yapabilirsiniz. Tabii ki eve geç gidecekseniz merak etmemeleri için  aileye  haber  vermeniz  gerekir.  Her  evde  olduğu  gibi,  geç  saatlerde  eve  gelmeniz  durumunda  gürültü yapmamaya da özen göstermelisiniz.

Avantajlar Dezavantajlar Ücret
Sıcak bir aile ortamında, yabancı dili bolca pratik yapma şansınız olur.
Düzenli bir yaşam sağlar.
Yaşanan ülkenin kültürünü ve yaşam tarzını yakından tanıma olanağı sağlar.
Aile yanı konaklama ücretleri genelde en ucuz konaklama yoludur.
Her aile bireyi gibi, ailenin günlük düzenine ve kurallarına uymak durumundasınız. Aile yanı aylık konaklama maliyeti 400-800 Kanada doları arasında yemek dahil veya dahil olmayan durumlar için değişkendir.

Çamaşır yıkama ve ütü: Aile yanında konaklamada çamaşırlarınızı kendiniz yıkayabilirsiniz. Çamaşırlarınızın ütüsünü kendiniz yapmalısınız.

Aile  seçimi: Normal  şartlarda  konaklayacağınız  ailenin  kalitesini,  gideceğiniz  okullar  denetler.  Burada kaliteyi iki önemli faktör belirler; öğrencinin kaldığı ailenin yanında ne kadar huzurlu olduğu ve kaldığı ailenin yanında ne kadar dil pratik yapabildiği.

Normalde okullar aile değişikliği isteyen öğrencilerden bunu ortalama iki hafta önceden bildirmesini isterler. Böylece öğrenciye yeni bir aile bulmak için yeterince zamanları olur.

 

Öğrenci Yurdu

Öğrenci  yurtları  genellikle  daha  bağımsız  yaşamak  isteyenler  için  ideal  olabilir.  Dil  eğitimi  alan  öğrencilerin  kaldıkları yurtlarda, genellikle sadece dil eğitimi alan öğrenciler bulunur. Dolayısıyla bağımsız yaşama getirisine karşın, dil pratiği yapamama durumunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Avantajlar Dezavantajlar Ücret
Sadece dil eğitimi alan öğrencilerle bağımsız yaşama şansınız olur.Kendi yemeğinizi hazırlayabilir, yemekhaneleri kullanabilir, istediğiniz saatte yurda giriş çıkış ayapabilirsiniz. Yurtta kalan tüm öğrenciler, sizin gibi dil eğitimi için giden öğrencilerdir, bu anlamda doğru pratik yapma şansınız az olabilir.Öğrenci yurtlarında konaklama genellikle pahalıdır. Öğrenci yurdunda konaklama maliyeti 400-1200 Kanada doları arasında değişir.

Banyo: Yurtlarda banyolar genelde iki-üç oda ortak kullanımlıdır. Ancak bazı yurtlarda özel banyo bulunabilir.

Çamaşır yıkama ve ütü: Yurtlarda çamaşır yıkamanız için özel odalar bulunur. Bunun bulunmadığı yerlerde civardaki çamaşır yıkama mağazalarını kullanabilirsiniz. Ütüler kendi sorumluluğunuzdadır.

Televizyon: Yurt  odalarında  televizyon  bulunmaz.  Ancak odanıza bir televizyon satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Oda servisi: Yurtlarda odanızın temizliği sıklıkla sizin sorumluluğunuzdadır, ancak çarşaf nevresim gibi odadaki yatakla ilgili çamaşırlar yurt tarafından her hafta değiştirilir.

Kiralık Ev ve Odalar

Ekonomik ve bağımsız olmak için en ideal yollardan biri de ev  veya  bir  oda  kiralamanızdır.  Ancak  kiralama  yaparken sizden  en  az  altı  aylık  kontrat  yapmanız,  birkaç  aylık  depozito ödemeniz ve ilk birkaç ay için peşinat ödemeniz istenebilir. Bazı bölgelerde, kefil göstermeniz de istenebilir.

Avantajlar Dezavantajlar Ücret
Tamamen özgür bir ortam, dilediğiniz gün ve saatte kullanabileceğiniz kendinize ait bir eviniz olur.Evi birkaç kişi ile paylaşırsanız oldukça ekonomik olabilir.
Kira dışında depozito, elektrik, ısınma ve kapıcı hizmetleri gibi ek harcamaları olur. Bazı eyaletlerde, konaklama vergisi veya belediye vergisi ödemeniz gerekebilir. Tek başına ev tutmak maliyet açısından pahalıdır. Kiralık ev ve odalarda konaklamanın 350-1600 Kanada doları arasında değişen maliyetleri vardır.